Skupienie uwagi

Praca nad skupianiem uwagi jest bardzo przydatna, gdyż uczy psa, iż w pewnych sytuacjach ma on przestać interesować się tym, co dzieje się wokół, a skupić na swoim przewodniku. Wypracowanie tej umiejętności pozwala na przygotowanie się do treningu, ale nie tylko – jest bardzo przydatne podczas spacerów, gdy np. nasz pies zdaje się być rozkojarzony, nie reaguje na nas. Wówczas zaproszenie psa do skupienia się na przewodniku pozwala na odzyskanie kontaktu między psem i człowiekiem i umożliwia im efektywną komunikację.

ETAP 1 – wyłapywanie

Stań na wprost psa. W jednym ręku trzymasz smycz, a w drugim sporą ilość smaków w zamkniętej dłoni. Skróć smycz tak, by pies miał ok 1-1,5 m swobody. Dłoń z smakołykami umieść na klatce piersiowej. Pies jest przed Tobą w dowolnej pozycji, nie musi siedzieć, ważne by czuł się swobodnie. W takiej pozycji obserwuj psa starając się wyłapać nawet jego najmniejsze spojrzenie na Ciebie. Nie wołaj psa po imieniu, nie cmokaj, nie ciągnij smyczy. Cierpliwie poczekaj na spojrzenie psa. Niektóre psy, zwłaszcza te bardziej lękliwe, po przejściach, mogą potrzebować czasu, by spojrzeć człowiekowi w oczy. Dlatego też wystarczy, gdy pies zerknie na Twoją sylwetkę, niekoniecznie w oczy. Gdy tylko pies spojrzy, natychmiast pochwal go za to wylewnie (dając do zrozumienia, że o to właśnie chodzi, by na Ciebie patrzył) i nagródź smakołykiem. Wydaj nagrodę podsuwając ją psu pod pyszczek, tak, by nie prowokować go do skoku w stronę wysoko umieszczonego smakołyka. Po nagrodzeniu wyprostuj się, umieść dłoń ze smakołykami ponownie na klatce piersiowej i oczekuj na kolejne spojrzenie. Zakończ ćwiczenie po kilku powtórkach. 

ETAP 2 – wydłużanie

W tym etapie oczekiwania wobec psa rosną. Ćwicz jak wcześniej z tym, że zaczniesz wydłużać czas od momentu, gdy pies na Ciebie spojrzy do momentu wydania nagrody. 

Gdy psiak na Ciebie spojrzy, zacznij go chwalić. Podtrzymuj w ten sposób jego skupienie. Po kilku/kilkunastu sekundach wydaj nagrodę. Na tym etapie ważne jest, by wydawać nagrodę w różnych odstępach czasowych, np. w pierwszej próbie po 6 sek, w kolejnej po 12, w następnej po 3. Taki sposób nagradzania, w nieprzewidywalnych dla psa momentach, sprawia, że pies szybciej uczy się zadania.Zakończ ćwiczenie po kilku powtórkach.