Luźna smycz

Każdy z nas chce spacerować z psem w komfortowy sposób, dlatego uczenie spokojnego chodzenia na smyczy jest tak ważne. Zanim zaczniesz ćwiczyć odpowiedz sobie na poniższe pytania. Są istotne, ponieważ sama technika i reagowanie na ciągnięcie nie wystarczą, jeśli powód ciągnięcia będzie inny niż sama nieznajomość zasad.

Czy Twój pies ma możliwość swobodnego eksplorowania, luzem lub na lince? – jeśli pies nie ma takiej szansy, może być bardzo sfrustrowany niemożnością swobodnego węszenia i przemieszczania się i nie fair jest oczekiwać od niego spokojnego chodzenia na smyczy, jeśli to jego jedyna okazja do jakiegokolwiek kontaktu z ciekawymi zapachami i miejscami. Dostęp do ogrodu się nie liczy, najważniejsze są spacery w miejsca, w których Twój pies może realizować swoje psie potrzeby.

Czy Twój pies jest lękliwy ? Jeśli tak, musisz pamiętać, że jego ciągnięcie nie zawsze wynika z nieznajomości zasad i braku umiejętności chodzenia na luźnej smyczy. Bardzo często szybkie przemieszczanie się jest próbą poradzenia sobie np. z minięciem obcej osoby, miejsca lub psa i próbą uniknięcia zagrożenia. To z kolei ma kluczowe znaczenie dlatego, czy samo zastosowanie techniki zatrzymywania się przyniesie efekt – nie, jeśli nie popracujemy nad pewnością siebie psa i jego komfortem podczas codziennych sytuacji spacerowych.

Czy Twoja smycz ma odpowiednią długość? Często psy ciągną, bo smycze, na których je wyprowadzamy są za krótkie. Najbardziej optymalna na spacery po mieście będzie taka, która jest nie krótsza niż 2,5 metra, a najbardziej optymalna taka o długości 3-5 metrów. 

Technika:

Wybierz spokojne miejsce spacerowe do pierwszych treningów. Daj psu całą długość smyczy do dyspozycji i rusz do przodu. Jeśli pies napnie smycz i poczujesz, że Cię ciągnie – zatrzymaj się. To sygnał dla psa, że nie dojdzie do upragnionego celu, jeśli smycz jest napięta. Krok drugi to delikatne przyciągnięcie smyczy tak, by znów zrobiła się luźna (luźna to taka, która zwisa swobodnie) i ruszenie do przodu. Chcesz przekazać psu tym samym prostą zasadę – może przemieszczać się w wybranych przez siebie kierunku jeśli nie ciągnie. Napięcie smyczy zawsze powoduje Twoje zatrzymanie się i zablokowanie psu możliwości dalszego przemieszczania się. Staraj się wykonywać ten ruch płynnie, spokojnie, bez szarpania psa. Poruszaj się powoli i skup na tym, by wyłapywać każde napięcie smyczy, tylko wtedy ta nauka ma sens, bo przekazywane przez Ciebie komunikaty będą spójne i czytelne dla psa.