Sygnał neutralny

Sygnał podążania to nic innego jak hasło, które ma usprawnić naszą komunikację z psem na smyczy i znaczyć: „chodź za mną”. Może okazać się przydatna, by poinformować psa, że do spotkania z drugim psem z naprzeciwka nie dojdzie i że mijamy go lub też by zasygnalizować psiakowi, że zmieniamy kierunek marszu. 

 ETAP 1

Stań na wprost psa, w jednej dłoni trzymając smycz a w drugiej porcję smakołyków. Upewnij się, że Twój pies jest gotowy do ćwiczenia – jest rozluźniony, spogląda na Ciebie, jest zainteresowany smakołykami. Następnie zrób kilka kroków do tyłu tak, by Twój pies podążał za Tobą i podłóż pod ruch psiaka w Twoją stronę wybrany sygnał podążania, np. cmoknięcie. Następnie pochwal psiaka i wydaj smakołyk. W trakcie poruszania się trzymaj smakołyki wysoko, np. na mostku i zniżaj dłoń jedynie na moment wydawania nagrody. By urozmaicić zadanie psu możesz poruszać się nie tylko po prostej, ale również np. ósemką. Zadbaj o to, by sesje były krótkie każdorazowo podkładając sygnał podążania pod ruch psa w Twoją stronę.

ETAP 2

Do ćwiczenia wybierz na początku spokojne miejsce na trasie spaceru. Możesz rozpocząć sesję od kilku powtórek etapu 1, by przypomnieć je psiakowi. Następnie poruszaj się z psem na smyczy w jednym kierunku i gdy ten lekko się czymś zainteresuje i odejdzie od ciebie kilka kroków, wypowiedz sygnał podążania (np. cmoknięcie), odwróć się do psa plecami, by sprowokować go do podążania za Tobą, a gdy do Ciebie dołączy pochwal go i nagródź.