Oddaj
Widząc coś interesującego pies nie zawsze zareaguje na nasz zakaz i czasem weźmie do pyska coś, co nie powinno się tam znaleźć. Wyrywanie mu z pyska tych znalezisk szybko skutkuje tym, że pies połyka zdobycz lub próbuje z nią uciec i ani jedno ani drugie nie jest dla niego bezpieczne. Dlatego też od początku uczymy psy, że gdy mają coś w pysku to mogą się tym z nami z własnej woli podzielić i że wyplucie z pyska tej rzeczy skutkuje równie przyjemnymi konsekwencjami – zdobyciem nagrody.
Uwaga: jeśli Twój pies jest nałogowym łapaczem znalezisk, możesz rozpocząć trening od czegoś łatwiejszego niż gryzak, np. od pogniecionej tekturowej roli po papierze czy ręczniku papierowym zwiniętym w kulkę.
ETAP 1
Wybierz długi gryzak, taki, który możesz trzymać w dłoni i który jednocześnie może gryźć i żuć pies. Unieruchom gryzak w dłoni blisko podłogi, tak, by psiak nie wyrywał Ci go z ręki i pozwól psiakowi zacząć do gryźć. Po krótkiej chwili, drugą dłonią, zaoferuj psu smakołyk pokazując go w pewnej odległości od gryzaka, jednocześnie wypowiadając wybrane przez siebie hasło np. „puść”. Jeśli pies oderwie się od gryzaka, nagródź oferowanym przysmakiem. Jeśli nie reaguje, spróbuj zainteresować go smakołykiem poprzez pozostawienie go na ziemi, podrzucenie czy rozłożenie kilku smakołyków na podłodze. Po każdej udanej powtórce, w której psiak odejdzie od gryzaka by zjeść smakołyk, pozwól mu wrócić do gryzaka.
ETAP 2
W etapie drugim, gryzak nie jest już przez nas trzymany, pozostałe działania podejmujemy bez zmian. Wydaj psu gryzak i pozwól się nim chwilę zająć. Po chwili przygotuj smakołyki, wypowiedz hasło „puść” i zaoferuj psu smakołyki nieopodal miejsca, w którym gryzie. Czas, w którym pies wyjada smakołyki może być dobrym momentem, by na chwilę zabrać gryzak i po chwili podarować go psu ponownie. Cały czas pamiętaj o tym, by nie sięgać do psiego pyska i nie zabierać psu gryzaka. Pracuj nad tym, by pies sam z siebie chętnie wypuszczał gryzak i odchodził od niego oraz by w efekcie nie odczuwał z tego powodu straty tylko komfort wynikający z możliwości dalszego gryzienia w kolejnej powtórce.
ETAP 3
Zabierz gryzak na spacer i zostaw go w jakimś miejscu tak, by pies tego nie widział. Zależy nam na tym, by już nie spodziewał się ćwiczenia tylko byśmy zaaranżowali sytuację z życia wziętą, gdy pies jest przekonany, że znalazł coś sam. Następnie przejdź się z psem w kierunku tego miejsca i porzuconego gryzaka i pozwól psu wziąć go do pyska. Następnie korzystając z tego, co udało Wam się wypracować w poprzednich etapach, wypowiedz hasło „puść”, a gdy psiak zareaguje zaproponuj mu nagrodę w postaci smakołyków.