Leżeć!
ETAP 1 – nauka kładzenia się
Przygotuj kilka smakołyków i ustaw się tak, by pies stał przed Tobą. Dłoń, w której masz schowane przysmaki skieruj pomiędzy przednie łapy psa. Trzymaj dłoń blisko nosa tak, by pies wodząc za smakołykiem obniżył przód ciała i ugiął przednie łapy. Gdy tak się dzieje, wydaj z dłoni smakołyk. Po kilku takich powtórkach, w kolejnej przytrzymaj dłoń nisko nieco dłużej lub lekko przesuń w stronę brzucha psa. Jest bardzo prawdopodobne, że z pozycji ugiętego kłębu, psiak położy się cały. Wtedy otwórz dłoń i wydaj smakołyk.
ETAP 2 – dodawanie komendy słownej
Kolejny etap rozpoczynamy w momencie, w którym psiak kładzie się za każdym razem, gdy obniżasz dłoń ze smakołykiem. Na tym etapie dodajemy komendę słowną np. leżeć. Wydawaj ją dokładnie w momencie, w którym psi zadek dotyka podłoża (czyli psiak wykonuje leżenie). To jednocześnie moment, w którym dłoń otwiera się i nagradza psiaka w pozycji leżącej – możesz położyć smakołyk między przednie łapy psa lub wydać smakołyk z dłoni trzymając ją jak najbliżej podłoża.
ETAP 3 – naprowadzanie pustą ręką
W kolejnym etapie będziemy pracować nad tym, by psiak kładł się również wtedy, gdy w dłoni nie mamy schowanego przysmaku. W tym celu rozpocznij sesję od łatwej powtórki czyli ze smakołykiem w dłoni. W kolejnej udaj, że smakołyk znajduje się w dłoni (czyli trzymaj dłoń zamkniętą) i poprowadź psa gestem do położenia się. Wydaj hasło np. „leżeć”, gdy się kładzie, a gdy to zrobi, nagródź go sprawnie z drugiej dłoni lub przekładając smakołyk do tej, którą naprowadzałeś. Raz na kilka powtórek możesz ponownie trzymać w dłoni smakołyk tak, by motywacja psiaka utrzymywała się na wysokim poziomie. Etap ten kończymy w momencie, gdy psiak kładzie się za każdym razem naprowadzany pustą ręką bez smakołyka (ale każdą powtórkę nadal nagradzamy z drugiej dłoni!).
ETAP 4 – ograniczanie gestu
Etap ten poświęcony jest ograniczeniu gestu. Do tej pory należało skierować dłoń jak najbliżej podłoża, by psiak położył się. Teraz, gdy rozumie już to hasło (np. leżeć) i gest, pracuj nad tym, by dłoń wskazująca tę czynność pojawiała się coraz wyżej. W pierwszej powtórce umieść dłoń blisko podłoża, wydaj hasło, nagródź psiaka za wykonanie polecenia. Pamiętaj, że w dłoni, która pokazuje gest nie trzymasz już przysmaków. W kolejnej powtórce zawieś dłoń nieco wyżej, na wysokości swojej kostki. Jeśli psiak położy się- nagródź. W następnej powtórce spróbuj zawiesić dłoń na wysokości swojej łydki. Pracuj w ten sposób do momentu uzyskania efektu końcowego jakim jest reakcja psiaka na gest dłoni skierowanej ku dołowi (oraz hasło słowne), bez Twojego schylania się.
ETAP 5 – wydłużanie czasu
Na tym etapie chcemy, by psiak potrafił wytrwać w pozycji leżeć dłużej, dopóki nie powiemy mu, że może przestać to robić. Ten etap nazywamy przedłużaniem czasu. Rozpocznij od wydania psiakowi gestu i hasła do położenia się. Nagródź kładąc smakołyki pomiędzy przednie łapy psa lub z dłoni. Dopóki pies leży, raz na kilka sekund wydawaj nagrody tak, by psiak zobaczył, że warto leżeć dłużej i że to leżenie sprawia, że pojawiają się kolejne nagrody. Staraj się nie wydawać nagród zawsze co kilka sekund, ale w nieliniowych odstępach np. co 2, 4, 1, 5, 3, 10 sekund. Ćwiczenie zakończ komendą zwalniającą np. „koniec” wydawaną w momencie, gdy pies jeszcze leży. Ona oznacza, że nagradzanie się skończyło i zadanie również dobiegło końca.
ETAP 6 – dystans
Podczas ćwiczeń na tym etapie uczymy psa, że leży również wtedy, gdy my odchodzimy i że nasza bliska obecność nie jest konieczna do wykonania tego zadania. Wydaj psiakowi gest oraz hasło słowne, nagródź za położenie się. Następnie zacznij wychylać się do tyłu, tak jakbyś chciał odejść, odejdź na jeden kroczek od psa i wróć. Gdy wracasz – pojawia się nagroda, ponownie między przednie łapy psa lub nisko z dłoni. Jeśli pies nie zrywa się widząc Twoje odchylanie się do tyłu i odchodzenie na pół kroku i krok, stopniowo zwiększaj dystans na jaki się oddalasz. Pamiętaj, by nagradzać psiaka każdorazowo po powrocie do niego. Wstrzymaj się z wyciąganiem z saszetki lub kieszeni nagrody do tego momentu – jeśli zaczniesz robić to wcześniej, jest duże ryzyko, że psiak będzie się podrywał z leżenia.