Przywołanie

W naszej szkole chcemy nauczyć Ciebie i psa skutecznego przywołania na gwizdek. Jest to tzw. przywołanie awaryjne, z którego możesz skorzystać w sytuacjach, gdy Twój psiak nie reaguje przywoływany komendą.

By przywołanie awaryjne dobrze działało w przyszłości, potrzeba dużo czasu i zaangażowania z Twojej strony, zwłaszcza pod kątem stworzenia odpowiednich warunków do ćwiczenia. Trenując tę umiejętność wykonuj kilka sesji dziennie, a w każdej sesji niedużą ilość powtórzeń: 3-6. To sprawi, że psiak nie znudzi się ćwiczeniem i z zaangażowaniem wykona każdą powtórkę. 

Kluczem do sukcesu jest właśnie prawidłowe wykonanie każdej powtórki przez psa. To oznacza także, że jeśli samopoczucie psa nie jest optymalne lub są trudne warunki w otoczeniu, nie warto podejmować treningu tej umiejętności, gdyż nie ma pewności, że w tych okolicznościach psiak wykonana zadanie.

Początkowo ćwicz więc każdy etap w spokojnych miejscach. Gdy psiak będzie pięknie realizować dany etap w spokojnym otoczeniu (co wymaga min. kilkudziesięciu wykonań), możesz zmienić nieco kontekst i zacząć trenować również w nieco trudniejszych okolicznościach. Przykładowo początkowo ćwiczymy tylko w domu, a później zaczynamy ćwiczyć także na dworze w spokojnych miejscach albo np. wieczorem, gdy jest mniejszy ruch pieszych, aut, rowerów, itd. Gdy ten stopień trudności zostanie także dobrze opanowany, zaczynamy ćwiczyć również w bardziej wymagających warunkach.

Do kolejnych etapów przechodź wówczas, gdy wcześniejszy etap Twój pies jest w stanie wykonać w różnych warunkach.

Wypracuj sobie również sygnał, jaki będziesz wydawać gwizdkiem na przywołanie. Jeśli Twój pies będzie pracować/spacerować również z innymi domownikami, warto zadbać o to, by oni również korzystali z wybranego przez Ciebie sygnału. Poćwicz gwizdanie „na sucho”, bez psiaka, by nabrać pewności, że dawany przez Ciebie dźwięk brzmi zawsze tak samo.

ETAP 1

Stań na wprost psa, w jednej dłoni trzymając smycz a w drugiej porcję smakołyków. Dłoń ze smakołykiem (zamkniętą) podsuń pod psi nos (by poczuł, że coś jest w tej dłoni), a następnie zrób kilka kroków do tyłu tak, by Twój pies podążał za Tobą. Robiąc pierwsze kroki do tyłu jednocześnie unieś dłoń ze smakołykami sprzed psiego nosa na swój mostek. Gdy pies ruszy w Twoją stronę, podłóż pod ruch psiaka w wybrany sygnał gwizdka. Następnie pochwal psiaka i wydaj smakołyk. W trakcie poruszania się trzymaj smakołyki na mostku i zniżaj dłoń jedynie na moment wydawania nagrody. By urozmaicić zadanie psu możesz poruszać się nie tylko po prostej, ale również np. ósemką. Zadbaj o to, by sesje były krótkie każdorazowo podkładając sygnał podążania pod ruch psa w Twoją stronę.

ETAP 2

Do ćwiczenia wybierz na początku spokojne miejsce na spacerze. Poruszaj się z psem na smyczy w jednym kierunku i gdy ten lekko się czymś zainteresuje w środowisku (spojrzy na ptaszka, na kwiatka w trawie) lub odejdzie od ciebie kilka kroków, daj sygnał przywołania, odwróć się do psa plecami, by sprowokować go do podążania za Tobą i odbiegnij kilka kroków. Gdy psiak do Ciebie dołączy pochwal go i nagródź. 

 

ETAP 3

Tym razem będziemy przywoływać psiaka ze zdecydowanie większej odległości. Początkowo korzystaj w tym etapie z długiej linki, najlepiej 10 m. Jak i w poprzednich etapach, treningi zaczynamy w spokojnych miejscach, z czasem zwiększając ekspozycję na rozproszenia w otoczeniu. 

Poruszaj się z psem na lince w jednym kierunku, umożliwiając mu oddalenie się. Gdy Twój pupil odejdzie od Ciebie na kilka metrów, daj sygnał przywołania, odwróć się do psa plecami i zacznij odbiegać, by sprowokować go do podążania za Tobą. Obserwuj psa – gdy zacznie biec za Tobą, zacznij go chwalić i nagródź, gdy dobiegnie do Ciebie.  Może być też tak, że Ty będziesz spacerować, a psiak będzie „ociągać się” pozostając z tyłu za Tobą. Wówczas, gdy pies będzie kilka metrów z tyłu, również zastosuj sygnał przywołania i zacznij odbiegać w tym samym kierunku, w którym spacerowałeś. Gdy psiak zacznie biec za Tobą, zafunduj mu dużo pochwał, a potem nagródź, gdy znajdzie się przy Tobie.

Z czasem możesz podnieść poprzeczkę i zacząć przywołanie dopiero, gdy będąc w odległości pies zacznie czymś się lekko interesować (np. zauważy innego psa w oddali, zacznie węszyć w trawie). 

Jeśli pojawią się sytuacje, w których psiak nie biegnie za Tobą po przywołaniu, pomóż mu poprzez lekkie pociągnięcie smyczą i/lub dodatkowe słowne zachęty. Nie powtarzaj jednak sygnału gwizdkiem. 

Gdy doprowadzisz do sytuacji, że pies wraca za każdym razem, możesz przejść do treningu bez linki. Pamiętaj tylko, by na początku przywoływać psiaka z niewielkiej odległości, z czasem zwiększając ją, a następnie przywołuj  psa z różnych odległości (czasem z bliska, czasem z daleka).

ETAP 4 – odwołanie od zabawki (z pomocnikiem)

W tym ćwiczeniu poproś o pomoc innego domownika/znajomego/przyjaciela. Przygotuj zabawkę, którą pomocnik będzie prezentował psu, a od której Ty będziesz psa odwoływać. Jeśli Twój pupil traci rozum na widok szarpaczków, na początek wybierz taką zabawkę, która nie należy do jego ulubionych. Dodatkowo skorzystaj z linki, by w razie potrzeby wspomóc psa w odwołaniu.

Ustaw się z psem w pewnej odległości od pomocnika. Pomocnik wyciąga przed siebie rękę z zabawką, może delikatnie wprawić ją w ruch. Zacznij przemieszczać się z psem na lince w kierunku pomocnika. Gdy tylko psiak spostrzeże zabawkę, przywołaj psa gwizdkiem, jednocześnie odbiegając do tyłu (jak w etapie 3). Obserwuj psa. Gdy zacznie biec za Tobą, pochwal go wylewnie a następnie sowicie nagródź. Jeśli zaś będzie się ociągać, pociągnij delikatnie za linkę i dodatkowo zachęć psa głosem do przybiegnięcia. Gdy ruszy – chwal mocno i nagródź pycha smakołykiem, gdy dobiegnie do Ciebie. Przygotowując się do tego ćwiczenia poinstruuj pomocnika, by po Twoim gwizdnięciu zawsze chował zabawkę za plecami – to ułatwi psu wykonanie zadania.

W pierwszych powtórkach ważne jest, by sygnał gwizdka pojawił się jak tylko pies spostrzeże zabawkę, co powinno zadziać się w całkiem sporej odległości od pomocnika. Z czasem, gdy psiak będzie za każdym razem reagował bez wsparcia z Twojej strony, możesz zacząć skracać dystans od zabawki. Pamiętaj – im bliżej pomocnika będzie psiak, tym trudniej będzie mu zrezygnować i przybiec do Ciebie. Dlatego nie spiesz się ze skracaniem dystansu i dodatkowo zadbaj o naprawdę smakowite nagrody za odwołanie.

ETAP 4a – odwołanie od zabawki

Jeśli nie możesz skorzystać z pomocy drugiej osoby, nic straconego – samodzielnie również można ćwiczyć odwołanie od zabawki, a konkretnie – od wyrzucanej piłki.

Spaceruj z psem na lince/smyczy. Wyciągnij piłkę z saszetki, kieszeni, pokaż ją psu i wyrzuć przed siebie. Gdy pies ruszy za piłką, natychmiast daj sygnał przywołania i zacznij odbiegać do tyłu. Jak w poprzednich etapach – gdy biegnie, pochwal i nagródź. Jeśli nie biegnie, pomóż mu lekko pociągając za linkę/smycz. Gdy zacznie biec w Twoim kierunku, zacznij chwalić i sowicie nagródź, gdy będzie przy Tobie. Stopniowo zmniejszaj dystans między piłką, a biegnącym psem, czyli pozwalaj coraz dalej odbiegać psu. Zacznij to jednak robić dopiero wtedy, gdy pies sam, bez Twojej pomocy wraca przywołany z krótszej odległości.

ETAP 5 – odwołanie od innego psa

Na początku do tego ćwiczenia zaproś zaprzyjaźnionego psa z przewodnikiem. Z czasem możesz zacząć ćwiczyć tę umiejętność również na spacerach, spotykając przypadkowe psiaki.

Dodatkowo skorzystaj z linki, by w razie potrzeby wspomóc psa w odwołaniu.

Zacznij przemieszczać się ze swoim psem na lince w kierunku drugiego psa. Gdy tylko psiak spostrzeże czworonoga, przywołaj psa gwizdkiem, jednocześnie odbiegając do tyłu (jak w etapie 3). Obserwuj psa. Gdy zacznie biec za Tobą, pochwal go wylewnie a następnie sowicie nagródź. Jeśli zaś będzie się ociągać, pociągnij delikatnie za linkę i dodatkowo zachęć psa głosem do przybiegnięcia. Gdy ruszy – chwal mocno i nagródź pycha smakołykiem, gdy dobiegnie do Ciebie. 

W pierwszych powtórkach ważne jest, by sygnał gwizdka pojawił się jak tylko pies spostrzeże drugiego psa. Gdy za każdym razem będzie dał się bez problemu odwołać (i bez Twojej pomocy), podnieś poprzeczkę. W kolejnych powtórkach pozwól psu wybiec kilka kierunków w stronę drugiego psa i dopiero wtedy odwołaj. W razie potrzeby wspomóż psa pociągając za linkę. Pamiętaj – im bliżej drugiego psa będzie Twój, tym trudniej będzie mu zrezygnować i przybiec do Ciebie. Gdy za każdym razem Twój pupil będzie ładnie reagował i przybiegał do Ciebie z kilku metrów, pozwól mu dobiec do drugiego psa (wypuszczając linkę). Nie próbuj przywoływać psa, gdy w najlepsze ucina sobie pogawędkę z kolegą. W międzyczasie przybliż się spokojnym krokiem na taki dystans, by móc pochwycić linkę. Poczekaj na chwilę przerwy w interakcji, np. moment, gdy drugi pies się odwróci lub spróbuje odejść i wtedy odwołaj swojego psa, korzystając z linki, jeśli to będzie konieczne. Chwal wylewnie, gdy pies zacznie biec do Ciebie i wydaj super smaczną nagrodę.