Motywacja - wypracowanie zabawki

Zabawa w przeciąganie się przedmiotem może być nie tylko fajnym sposobem na spędzenie wolnej chwili z psem, ale również doskonałą nagrodą za wykonane ćwiczenie. Psy różnią się między sobą zainteresowaniem przedmiotem i zabawą nim – jedne się z tym rodzą (np. retrievery, z racji swojego pierwotnego przeznaczenia genetycznie są predysponowane do chwytania i noszenia przedmiotów), inne zupełnie nie są tym z początku zainteresowane. Dlatego w zakresie uczenia psa zabawy nie warto sugerować się żadnym innym psem tylko z uwagą przyglądać się własnemu i zrobić co w Twojej mocy, by polubił taką formę aktywności. 

Po pierwsze zerknij jakimi przedmiotami w ogóle interesuje się pies – czy chętnie bierze wszystko do pyska, czy preferuje rzeczy miękkie, a może gumowe i takie, które dają się żuć? Może nie przepada za piszczącymi, ale lubi takie, które są długie jak wąż? Pamiętaj, że to co podoba się kilku psom, może wcale nie podobać się Twojemu, dlatego proponuj różne przedmioty i obserwuj psa by dowiedzieć się jakie przedmioty w ogóle mają szansę powodzenia. Często sięgamy po długie szarpaki ze sztucznego lub naturalnego futra – długie, ponieważ są wygodne dla człowieka, ale również sprawiają wrażenie prawdziwej zdobyczy, za którą goni pies (pies nie ma wrażenia, że zabawkę trzyma blisko siebie człowiek), dodatkowo mogą bardziej ośmielać lękliwe psy, które nie są gotowe do tak bliskiej interakcji z człowiekiem i u których buduje się dopiero zainteresowanie pojawiającym się przedmiotem. Z kolei sztuczne lub naturalne futro wielu psom kojarzy się z prawdziwym uciekającym „króliczkiem” i prowokują do pogoni, co znacznie sprzyja wypracowaniu motywacji do interakcji z człowiekiem. 

Budowanie motywacji – złote zasady zabawy

– zabawka zawsze ucieka przed psem – nigdy nie proponuj psu zabawki poprzez podanie mu jej do pyska, włożenie jej czy nawet przybliżanie jej do psa – to zupełnie sprzeczne z mechanizmem zabawy w przeciąganie, który zakłada, że pies widząc obiekt, który się oddala chce za nim podążać by sprawdzić co to lub by to „upolować”, chwycić i trzymać lub rozszarpywać. 

– zabawa jest krótka, dynamiczna – tak, żeby chciało się to powtórzyć!

– żeby się bawić, trzeba się dobrze czuć – to oznacza, że zawsze wtedy, gdy pies będzie czuł się zagrożony, czegoś się przestraszy, będzie miał gorsze samopoczucie itp. może po prostu nie być w stanie się bawić. Zabawa jest również wyznacznikiem tego na ile bezpiecznie czuje się pies i jakie jest jego samopoczucie. Zwróć na to uwagę proponując psu zabawę!

ETAP 1

Wprowadź hasło oznaczające początek zabawy, np. „łap”. Po wypowiedzeniu tego hasła wprowadź zabawę w ruch, uciekaj nią przed psem, pozwól mu ją złapać, a gdy to zrobi przeciągaj się na boki. Jeśli masz szczenię lub pies jest wrażliwy- nie wykonuj szybkich i gwałtownych ruchów. Jeśli pies jest bardziej dynamiczny, Ty również możesz spróbować bardziej dynamicznego przeciągania się. Unikaj szarpania się z psem zabawką w górę i w dół – to może być niekomfortowe i niebezpieczne. Żeby nauczyć psa puszczania zabawki wymyśl hasło, na które chcesz by pies reagował. Gdy psiak przeciąga się w którymś momencie unieruchom zabawkę, wypowiedz hasło i poczekaj aż pies wypuści ją z pyska. Gdy to zrobi, wypowiedz hasło „łap” i ponownie zaproponuj przeciąganie się. Jeśli pies niechętnie puszcza tą techniką, podczas unieruchomienia zabawki przygotuj w dłoni smakołyk i pokaż go psu – to może sprawić, że wypuści zabawkę szybciej.